Kategorie

Slevy

Vinařství Barone Cornacchia

Rodinné vinařství Barone Cornacchia najdeme v městečku Torano Nuovo na severu regionu Abruzzo (střední Itálie) těsně u hranic s regionem Marché. Historie vinařství je dlouhá a patří k nejstarším v regionu Abruzzo – počátky rodinného majetku se datují k roku 1488, počátekintenzivní vinařské produkce do konce 19. století. V současné době vinařství vedou sourozenci Filippo a Caterina, čtvrtá generace vinařů. Vinařství obhospodařuje 60 hektarů půdy, z toho zhruba 40 hektarů vinic, všechna půda je od roku 2012 obdělávána v certifikovaném organickém režimu. Na vinicích najdeme typické odrůdy střední Itálie: modrou odrůdu Montepulciano a bílé odrůdy Passerina, Pecorino a Trebbiano.

Rodinné vinařství Barone Cornacchia najdeme v městečku Torano Nuovo na severu regionu Abruzzo (střední Itálie) těsně u hranic s regionem Marché – zhruba 15 km vzdušnou čarou východně o známějšího vinařského centra Ascoli Piceno, které ovšem už leží v Marché. Historie vinařství je dlouhá a patří k nejstarším v region Abruzzo – počátky rodinného majetku se datují k roku 1488, kdy Giovanni Cornacchia získal od Neapolského krále do užívání pozemky v této oblasti. V roce 1577 byl rodině Cornacchia udělen baronský titul a následně po dlouhá staletí rodina sídlila v pevnosti Civitella, ze které zajišťovala obranu hranic Bourbonského království. V roce 1861 došlo ke sjednocení Itálie a pevnost ztratila své poslání. Rodina Cornaccia pevnost opouští a usazuje se na svém majetku v Torano Nuovo, kde sídlí do dneška. V té době byla vinná réva stále pěstována pouze pro potřebu rodiny a panství. Vlastní vinařská historie začíná s další generací, kdy Baron Filippo Vizzarro Cornacchia nechal vysadit vinice ve větším měřítku a začal s vínem obchodovat – prodával víno na trzích a do tavern v okolních městech a také postupně vybudoval ‘dálkový obchod’ – začal prodávat víno v sudech piemontským vinařům, kteří jej přimíchávali do svých vín z odrůd Dolcetto, Nebbiolo a Barbera. V rodinné tradici pokračoval Alessandro Cornacchia, který byl společensky aktivní a mimo jiné v 60. letech spoluzakládal a stal se prvním prezidentem vinařského družstva v Torano Nuovo, ale rodinný podnik pod jeho vedením nepříliš prosperoval. Jeho syn Piero Cornacchia převzal v roce 1972 zadlužené vinařství a díky tvrdé práci dosáhl pozitivního obratu – postupně začal vyvážet víno na evropské, americké i asijské trhy, zcela přebudoval technologii, přikupoval a vysazoval nové vinice. Dnes vinařství řídí nová generace vinařů Cornacchia – sourozenci Filippo a Caterina, kteří vinařství převzali v roce 2016, po zhruba 10 letech společné práce se svým otcem.


V současné době vinařství Barone Cornacchia obhospodařuje zhruba 60 hektarů půdy rozdělené mezi vinice (asi 40 hektarů), olivové háje a pole pro pěstování zemědělských plodin. Všechna půda se nachází v mírně zvlněné krajině v okolí vinařství. Na vinicích pěstují typické odrůdy střední Itálie: v modrých odrůdách Montepulciano a v bílých odrůdách Passerina, Pecorino a Trebbiano, které doplňuje nová výsadba francouzských odrůd Cabernet Sauvignon a Merlot. Od roku 2012 je produkce všech vín založena na certifikované organické produkci hroznů. A vinařství jde ve svých snahách dále – používá fotovoltaické panely pro výrobu elektřiny, generátor biomasy na výrobu tepla a ohřev vody, pro základní řadu Casanova jsou používány odlehčené láhve,…   


Z produkce vinařství jsme pro Vás přivezli vína z odrůd typických pro region Abruzzo: červené Montepulciano ve čtyřech provedeních od lehkého rosé po vína z ‘cru’ vinice a všechna tři odrůdová bílá vína: Passerina, Pecorino a Trebbiano. Věřím, že organická vína z typických odrůd střední Itálie budou pro Vás zajímavým zpestřením naší nabídky!

Zobrazit
Zobrazeno 1 – 8 z 8 položek
Zobrazeno 1 – 8 z 8 položek

Je Vám více než 18 let?

Tento elektronický obchod propaguje alkohol.

Ano Ne