Slevy

Veltlínské zelené

Veltlínské zelené je velmi stará autochtonní odrůda pocházející patrně z území dnešního Rakouska. Některé indicie nasvědčují, že byla pěstována již v dobách Římské kolonizace země, ale v literatuře je o ní první zmínka až v druhé polovině 18. století. Pravděpodobný původ této autochtonní odrůdy je v region Dolní Rakousko, z oblasti vrchoviny Man...

Veltlínské zelené je velmi stará autochtonní odrůda pocházející patrně z území dnešního Rakouska. Některé indicie nasvědčují, že byla pěstována již v dobách Římské kolonizace země, ale v literatuře je o ní první zmínka až v druhé polovině 18. století. Pravděpodobný původ této autochtonní odrůdy je v region Dolní Rakousko, z oblasti vrchoviny Manghartsberg (rozhraní vinařských region Weinviertel a Kamptal), kde patrně vznikla samovolným křížením odrůd Tramín a St. Georgen.

Tradiční oblastí pěstování odrůdy je Rakousko, kde byla roku 2009 vysazena na 36 % plochy vinic, tedy na 17.478 hektarech, převážně ve vinařských regionech Weinviertel, Kamptal, Kremstal, Donauland a Wachau. Odrůdě bylo roku 2003 přiděleno první rakouské označení původu (Weinviertel DAC) následované dvěma dalšími (Traisental DAC a Kremstal DAC).

Mimo Rakousko se odrůda pěstuje ještě na Slovensku, v Maďarsku, na Balkánském poloostrově, v Německu (roku 2008 na 6 ha) a na malých plochách ji najdeme též na vinicích Nového Světa (Austrálie, Nový Zéland a USA.

Z Rakouska odrůda pronikla na jižní Moravu a do malokarpatské vinařské oblasti, kde poskytuje prvotřídní vína. Na Moravě bylo dříve pro VZ užíváno názvu Bělošpičák nebo Muškatel. Ve Státní odrůdové knize České republiky je odrůda zapsána od roku 1941.

V Čechách se tato odrůda pěstuje na Mostecku, v Chrámcích, Mělníku, Žernosekách i v Roudnici, na Moravě je nadprůměrně zastoupená ve Znojemské a Velkopavlovické oblasti, na Mikulovsku (nejlepší jižní expozice) a v oblasti Podluží. Podíl vinic v ČR roku 1999 byl 18 %, roku 2010 již pouze 9,8 %, i tak je druhou nejpěstovanější odrůdou po odrůdě Müller Thurgau.

Zobrazit

Veltlínské zelené Počet produktů: 13

Zobrazeno 1 – 13 z 13 položek
Zobrazeno 1 – 13 z 13 položek

Je Vám více než 18 let?

Tento elektronický obchod propaguje alkohol.

Ano Ne