Typ vína

Prohlédnuté produkty

Slevy

Veltlínské zelené "Ried Kronberg" 2022, Weinviertel DAC Reserve

H124

Nový produkt

Plné víno z odrůdy Veltlínské zelené. Doporučujeme párování s jídlem nebo pro užití si vína 'jen tak' s výběrem čerstvých a středně vyzrálých sýrů. Víno je výtečné již nyní, ale má i potenciál pro několikaleté ležení. 

Více informací

355 Kč s DPH

Parametry

Země původuRakousko
RegionWeinviertel
Barvasvětle zelená
Vůněvýrazná, svěží ovocná vůně (žlutá jablka, kdoule) se znatelnými pepřovými tóny
Chuťplné a harmonické víno, na patře cítíme zralá žlutá jablka, mineralitu a kořenité tóny, vše v rovnováze, v dlouhém závěru i příjemnou kyselinku
Biovíno bylo pěstováno a vyrobeno podle zásad šetrného přístupu k přírodě ale bez oficiální certifikace
Obsah cukruSuché
OdrůdaVeltlínské zelené
Ročník2022
Alkohol13.5%
Archivace5 - 8 roků
OceněníDalší ocenění - viz popis vína
PříležitostGastronomie
Jídlovíno je vhodným společníkem k široké škále pokrmů - od předkrmu přes těstoviny, bílé maso až k méně výrazným úpravám červeného masa, také vhodné k popíjení 'jen tak' s výběrem čerstvých a středně vyzrálých sýrů

Více informací

Vinice

Hrozny pochází z viničních trati Kronberg na svahu hory Manhartsberg v obci Muhlbach, vinice jsou umístěny ve svahu s jižní a jihovýchodní expozicí, půda je převážně sprašová nebo jílovitá. 

Výroba

Začátkem července došlo k ‚zelené sklizni‘ - probírce hroznů, ruční sběr hroznů proběhl v první polovině října. Pro výrobu tohoto vína byly použity jen vybrané hrozny. Spontánní fermentace proběhla v nerezovém tanku, stejně tak i zrání vína po dobu 8 měsíců. Následovalo lahvování a ležení na lahvi alespoň 3 měsíce, než je víno připraveno na cestu k zákazníkovi.

Zajímavost

Veltlínské zelené je velmi stará autochtonní odrůda pocházející patrně z území dnešního Rakouska. Pravděpodobný původ této autochtonní odrůdy je v region Dolní Rakousko, z oblasti vrchoviny Manghartsberg (rozhraní vinařských region Weinviertel a Kamptal), kde patrně vznikla samovolným křížením odrůd Tramín a St. Georgen. 

Tradiční oblastí pěstování odrůdy je Rakousko, kde je nejrozšířenější odrůdou - roku 2009 vysazena na 36 % plochy vinic, tedy na 17.478 hektarech, převážně ve vinařských regionech Weinviertel (v tomto regionu je skutečně dominantní odrůdou), Kamptal, Kremstal, Donauland a Wachau. Odrůdě bylo roku 2003 přiděleno první rakouské označení původu (Weinviertel DAC) následované dvěma dalšími (Traisental DAC a Kremstal DAC). Naše Veltlínské zelené bylo zařazeno mezi vína Weinviertel DAC. 

Produkce

Asi 4,000 lahví ročně

Další ocenění

Předchozí ročníky získaly ocenění na Prague Wine Trophy:

PWT 2023, Velká zlatá medaile (za 91 bodů) pro víno ročníku 2021

PWT 2022, Velká zlatá medaile (za 91 bodů) pro víno ročníku 2020

PWT 2021, Velká zlatá medaile (za 93 bodů) pro víno ročníku 2019

PWT 2019, Zlatá medaile (za 87 bodů) pro víno ročníku 2018 

PWT 2018, Regionální šampión a Velká zlatá medaile (za 91 bodů) pro víno ročníku 2017 

Vínařství Weingut Humer bylo oceněno jako '5-hvězdičkové vinařství' („vynikající vinařství s nejvyšším standardem kvality vín“) za výsledky dosažené v soutěži Prague Wine Trophy pro rok 2021, 2022 a 2023.

Další ocenění

AWC Vienna 2020: Zlatá medaile pro víno ročníku 2019

Je Vám více než 18 let?

Tento elektronický obchod propaguje alkohol.

Ano Ne