Slevy

Schioppettino

Schioppettino je původní odrůda regionu Friuli-Venezia Giulia, v ostatních regionech Itálie se vyskytuje pouze sporadicky a mimo území Itálie se v podstatě nevyskytuje (uvádí se výsadba o ploše asi 1 akr = 0,4 hektaru v Kalifornii). První zmínky o odrůdě Schippettino jsou ze 13. století a do poloviny 19. století byla v regionu Friuli poměrně čas...

Schioppettino je původní odrůda regionu Friuli-Venezia Giulia, v ostatních regionech Itálie se vyskytuje pouze sporadicky a mimo území Itálie se v podstatě nevyskytuje (uvádí se výsadba o ploše asi 1 akr = 0,4 hektaru v Kalifornii). První zmínky o odrůdě Schippettino jsou ze 13. století a do poloviny 19. století byla v regionu Friuli poměrně častá, ale s epidemií fyloxery došlo k drastickému snížení výsadby. Ani 1. polovina 20. století se dvěma světovými válkami nenapomohla znovuobnovení výsadeb této odrůdy. K obratu došlo na začátku 70. let, kdy Paolo Rapuzzi narazil na své vinici na několik hlav této odrůdy a začal systematicky hledat další zachované hlavy - celkem jich našel asi 100, roztroušených po vinicích převážně východního Friuli. V té době byla tato odrůda již tak zapomenutá, že nebyla zahrnuta ve vinařském zákoně jako povolená odrůda pro výrobu vína. V současné době je situace daleko lepší - Schioppettino je uznanou odrůdou pro dvě DOC a celková výsadba odrůdy dosahuje 154 hektarů, což je ale z pohledu Itálie 'mikro' produkce :-)

Odrůda Schioppettino zpravidla dává vína se středním tělem, výraznou barvou, vůní zralých bobulí a kořenitými tóny v chuti. Obvykle je použita k výrobě tichých suchých odrůdových vín, případně k výrobě šumivých vín - místní specialitě Friuli.    

Zobrazit

Schioppettino Počet produktů: 2

Zobrazeno 1 – 2 z 2 položek
Zobrazeno 1 – 2 z 2 položek

Je Vám více než 18 let?

Tento elektronický obchod propaguje alkohol.

Ano Ne