Typ vína

Prohlédnuté produkty

Slevy

Leithaberg DAC Weiss 2020

R223

Nový produkt

Leithaberg DAC Weiss z odrůdy Veltlínské zelené je komplexní plné víno a představuje vrchol produkce bílých vín. Doporučujeme samotné pro vychutnání vína 'jen tak'. Také vhodný společník k párování s jídlem - víno je vhodné k široké paletě pokrmů od předkrmů přes pokrmy z ryb, bílého masa, těstoviny až po lehčí úpravy červeného masa.

Více informací

355 Kč s DPH

Parametry

Země původuRakousko
RegionBurgenland
Barvasvětle slámově žlutá se zelenými odlesky
Vůněve vůni cítíme zralé ovoce, především jablka v kombinaci s kořenitými a květinovými tóny
Chuťvíno má plné tělo, na patře cítíme zralé ovoce - zelená jablka, kořenitost a také kouřové tóny, pikantní ve středně dlouhém závěru
Obsah cukruSuché
OdrůdaVeltlínské zelené
Ročník2020
Alkohol13.5%
Archivace3 – 5 roků
OceněníPrague Wine Trophy 2022: Velká zlatá medaile a titul "Prague Premium Gold"
PříležitostVychutnání vína 'jen tak'
Jídlovíno je vhodné k široké paletě pokrmů od předkrmů přes pokrmy z ryb, bílého masa, těstoviny až po lehčí úpravy červeného masa

Více informací

Vinice

Hrozny pochází z vybraných poloh vinice Goldberg položené na svahu kopce Schutzen Stein v katastru města Schutzen am Gebirge ve vinařské oblasti Leithaberg, vinice má převážně směs pískových a štěrkových půd s křídovým podložím. Většina keřů pochází ze staré výsadby (asi 35 roků) doplněné vybranými polohami s mladší výsadbou. Díky poloze vinice je zde teplota o něco nižší než u ostatních vinic a k dozrání hroznú dochází o něco později než na ostatních vinicích.

Výroba

Zelená sklizeň proběhla na počátku července, ruční sběr s výběrem hroznů proběhl koncem září. Fermentace proběhla částečně spontánně v použitých barrique soudcích a částečně v nerezových tancích při řízené teplotě do 22C po dobu 10 dnů. Zrání na jemných kalech s pravidelnou batonáží po dobu 12 měsíců proběhlo také použitých dubových sudech, následuje lahvování a krátké ležení na lahvi, než je víno připraveno na cestu k zákazníkovi.

Zajímavost

Veltlínské zelené je velmi stará autochtonní odrůda pocházející patrně z území dnešního Rakouska. Pravděpodobný původ této autochtonní odrůdy je v regionu Dolní Rakousko, z oblasti vrchoviny Manghartsberg (rozhraní vinařských region Weinviertel a Kamptal), kde patrně vznikla samovolným křížením odrůd Tramín a St. Georgen. 

Tradiční oblastí pěstování odrůdy je Rakousko, kde je nejrozšířenější odrůdou - roku 2009 vysazena na 36 % plochy vinic, tedy na 17.478 hektarech, převážně ve vinařských regionech Weinviertel (v tomto regionu je skutečně dominantní odrůdou), Kamptal, Kremstal, Donauland a Wachau, v menší míře v regionu Burgenland - zde právě v oblasti Leithaberg. Odrůdě bylo roku 2003 přiděleno první rakouské označení původu (Weinviertel DAC) následované dalšími, Leithaberg DAC Weiss bylo uděleno v roce 2008 (Leithaberg DAC Rot o rok dříve).

Leithaberg DAC Weiss může obsahovat čtyři odrůdy - Chardonnay, Neuburger, Rulandské bílé a Veltlínské zelené. Buď jako odrůdová vína nebo v libovolné kupáži vín těchto čtyř odrůd. 

Odrůda Veltlínské zelené umí dát komplexní plná vína vhodná k vychutnání vína 'jen tak' nebo ke špičkové gastronomii. Takové je i naše víno ze starší výsadby - plné víno s výraznou aromatikou, které můžeme párovat s jídlem od předkrmů přes pokrmy z ryb, bílého masa, těstoviny nebo lehčí úpravy červeného masa.

Produkce

Asi 5,000 láhví ročně.

Další ocenění

Vína předcházejících ročníků byla oceněna v soutěži Prague Wine Trophy:

PWT 2021: Velká zlatá medaile pro víno ročníku 2019

Vínařství Martin Reinfeld bylo oceněno jako '5-hvězdičkové vinařství' („vynikající vinařství s nejvyšším standardem kvality vín“) za výsledky dosažené v soutěži Prague Wine Trophy pro rok 2021 a 2022.

Je Vám více než 18 let?

Tento elektronický obchod propaguje alkohol.

Ano Ne