Kategorie

Slevy

Vinařství Plani Arche

Rodinné vinařství Plani Arche najdeme ve vinařské obci Sant‘Enea v centrální části regionu Umbria (Umbrie leží jihovýchodně od Toskánska). Celá produkce vinařství je organicky certifikovaná a najdeme v ní vína z typických odrůd střední Itálie – Grechetto a Trebbiano v bílých odrůdách a Sagrantino a Sangiovese v modrých odrůdách. O práci ve vinařství se dělí manželé Elena a Roberto di Filippo, oba pocházející z rodin s dlouhou vinařskou tradicí.  

Rodinné vinařství Plani Arche najdeme ve vinařské obci Sant‘Enea v centrální části regionu Umbria (jihovýdně od Toskánska). Na mapě obec Sant‘Enea nalezneme necelých 10 kilometrů jižně od města Perugia. Vinařství spolu již po 20 let budují a vedou manželé Elena a Roberto di Filippo, oba pochází z vinařských rodin s dlouhou tradicí a čerpají ze zkušeností předchozích generací. Vinařství Plani Arche společně vybudovali na základech statku pocházejícího z dědictví z Eleniny rodiny. Vedle toho Roberto až do nedávna řídil – společně se sestrou Emmou – i rodinné vinařství di Filippo, ale v ‚kovidovém období‘ se rozhodl přenechat vední rodinného vinařství  sestře a soustředit se na své ‚projekty‘ – kromě vinařství Plani Arche je Robert také spolumajitelem a dozorujícím enologem ve vinařství La Sapata v rumunském regionu Dobrudža.


Elena a Roberto se od samého začátku zaměřili na organickou produkci (Roberto v takovém prostředí vyrůstal – vinařství rodiny di Filippo bylo certifikováno pro organickou produkci již od roku 1994), dokonce v některých aspektech do péče o půdu zanášejí i principy biodynamické produkce. Elena a Roberto se řídí motem „není důležité zda nazýváme náš přístup jako ‚organický‘ nebo ‚biodynamický‘, důležité je, abychom vše dělali tím nejvíce udržitelným způsobem.“ Do symbiózy člověka a půdy přidali ještě třetí prvek – zvířata. Na vinicích již řadu let pěstují ve volném chovu husy, které na vinicích spásají plevel a následně přispívají k přírodnímu hnojení vinic. Dalším krokem bylo omezení používání těžké techniky ve vinicích – práci traktorů, jejichž kola udusávají půdu a snižují tak její úrodnost, postupně nahrazuje práce s koňmi. Symbol koně pracujícího ve vinici byl také použit pro vytvoření aktuální podoby vinět vín z produkce vinařství Plani Arche


Z produkce vinařství jsme pro Vás přivezli pět převážně odrůdových vín, která charakterizují vinařskou produkci Umbrie: dvě vína ‚základní řady‘: Troncafuga Bianco z odrůdy Trebbiano Spoletino a Troncafuga Rosso z odrůdy Sangiovese, dále víno Grechetto – ‚rodinné stříbro‘ regionu Umbrie mezi bílými odrůdami, Montefalco Rosso DOC, jediná kupáž v produkci (Sangiovese, Sagrantino a Barbera) a vrchol produkce vinařství víno APOCA, Montefalco Sagrantino DOCG, obbdobně jako Grechetto mezi bílými víny, je Sagrantino ‚rodinným stříbrem‘ mezi modrými odrůdami. Věřím, že rozšíření nabídky o tato vína bude pro Vás zajímavým zpestřením a dalším ‚rozšířením obzorů‘ v poznávání vinařské Itálie.  

Zobrazit
Zobrazeno 1 – 6 z 6 položek
Zobrazeno 1 – 6 z 6 položek

Je Vám více než 18 let?

Tento elektronický obchod propaguje alkohol.

Ano Ne