Kategorie

Slevy

Vinařství Rocco di Carpeneto

Vinařství Rocco di Carpeneto se nachází v oblasti Alto Monferrato v  jihovýchodní části Piemontu. Na zhruba 12 ha vinic se zaměřuje na produkci tradičních piemontských odrůd – Dolcetto, které je v oblasti Ovada dominantní, Barbera, Albarossa, Nebbiolo a z bílých odrůd Cortese). Na vinicích i ve sklepě se pracuje přísně v souladu s principy šetrného přístupu k přírodě, od roku 2012 jsou vinice oficiálně ‚organicky certifikované‘. Dá se říci, že vinařství můžeme zařadit mezi vinaře Autentisty.

Vinařství Rocco di Carpeneto nalezneme v jihovýchodní části Piemontu, asi 10 km severně od města Ovada a 15 km východně od města Acqui Terme, uprostřed kopcovité oblasti nazývané Alto Monferrato prohlášené v roce 2014 jako světové dědictví UNESCO. Název vinařství je odvozen od stejnojmenné osady, jejíž jméno pochází pravděpodobně z piemontského dialektu kde výraz „rocch“ znamená ‚trnový keř‘ – zdejší oblast v současné době hustě osázená vinicemi byla ve středověku pokryta souvislým porostem trnových keřů.  


Vinařství je životním příběhem – splněným snem Lidie Carbonetti a jejího manžela Paola. Lidia a Paolo 20 let pracovali v Miláně, než se rozhodli změnit životní styl a odejít na venkov. V rámci přípravy na tuto změnu Lidia vystudovala vinařství na vysoké škole a tak si doplnila i teoretické znalosti, praktické znalosti získala již v mládí – pochází z vinařské rodiny v Toskánsku.


Vinařství Rocco di Carpeneto pěstuje víno na zhruba 12 ha vinic s převážně jílovito-hlinitou půdou a zaměřuje se na produkci tradičních piemontských odrůd: v první řadě Dolcetto (produkční oblast Ovada je jedna ze tří DOCG oblastí pro víno Dolcetto), dále Barbera, Albarossa, Nebbiolo a bílé Cortese. Na vinicích se pracuje přísně v souladu s principy šetrného přístupu k přírodě (od roku 2012 jsou oficiálně ‚organicky certifikované‘) – minimum postřiků, a když tak na bázi síry a mědi, pouze zelené hnojení, žádná závlaha. Sběr hroznů je výlučně ruční a hrozny jsou do sklepa dopravovány v malých perforovaných bedýnkách. Filozofie přirozeného přístupu je používána i při zpracování hroznů: probíhá pouze spontánní kvašení bez kontroly teploty, jsou používány pouze přirozené kvasinky, minimální síření, žádné dodatečné stabilizační látky… Fermentace (kvašení) a následné zrání probíhá ve velkých kádích z francouzského a slavonského dubu, terakotových amforách, nerezových a betonových tancích. V našich podmínkách bychom toto vinařství řadili mezi vinaře Autentisty.  


Dovezli jsme pro Vás dvě vína z odrůdy Dolcetto: Steira, Ovada DOCG a Aur-Oura, Vino Rosso a dvě vína z odrůdy Barbera: Rapp a Reitemp, obě Vino Rosso. Zde bych chtěl poznamenat, že většina vín z produkce vinařství (s výjimkou tří vín Ovada DOCG – kromě zde uvedeného vína Steira ještě Erche a Losna) je úmyslně ponížena na úroveň Vino Rosso/Bianco, i když hrozny pocházejí z DOC nebo DOCG klasifikovaných vinic. Ještě plánujeme dovézt a zařadit do naší nabídky další vína z produkce vinařství, ale momentálně nejsou dostupná – nové ročníky ještě zrají a předešlé jsou vyprodané (zpravidla je třeba se zapsat na ‚čekací listinu‘ před uvedením nového ročníku do prodeje).  

Zobrazit
Zobrazeno 1 – 6 z 6 položek
 • 475 Kč

  Výrazné víno s ovocným charakterem v harmonii s kyselinkou a příjemnými tříslovinami. Doporučujeme k tepelně upravené zelenině, pokrmům z červeného masa - s výjimkou těžkých a výrazně kořeněných úprav, nebo k výběru sýrů na závěr. Nebo samotně pro vychutnání vína samotného.  Víno je vyprodáno. 

  475 Kč
 • 350 Kč

  Elegantní víno s výrazným ovocným charakterem s nižším obsahem kyselinek a tříslovin, které může doprovázet všechny chody, od předkrmu až po talíř s výběrem sýrů na závěr. Víno Aur-Oura patří do 'šlechtické' denominace pro vína Dolcetto - Ovada DOCG, ale bylo záměrně deklasifikováno. 

  350 Kč
 • 395 Kč

  Elegantní víno s výrazným ovocným charakterem s nižším obsahem kyselinek a tříslovin, které může doprovázet všechny chody, od předkrmu až po talíř s výběrem sýrů na závěr. Víno Losna patří do 'šlechtické' denominace pro vína Dolcetto - Ovada DOCG, ale bylo záměrně deklasifikováno. 

  395 Kč
 • 395 Kč

  Víno Rapp se představuje výrazným ovocným charakterem s nižším obsahem kyselinek a tříslovin. Toto víno může doprovázet všechny chody, od předkrmu až po talíř s výběrem sýrů na závěr. S výjimkou těžkých omáček a zvěřiny.

  395 Kč
 • 475 Kč

  Víno Reitemp se představuje plným tělem a výrazným ovocným charakterem v harmonii s obsahem kyselinek a tříslovin. Toto víno může doprovázet všechny chody, od předkrmu až po talíř s výběrem sýrů na závěr, doporučujeme k výrazným úpravám masa. Výtečné je i 'jen tak' pro vychutnání si vína samotného. Také je vhodné i k další archivaci.

  475 Kč
 • 495 Kč

  Víno Steira patří do 'šlechtické' denominace pro vína Dolcetto - Ovada DOCG. Elegantní víno s výrazným ovocným charakterem s nižším obsahem kyselinek a tříslovin, které může doprovázet všechny chody, od předkrmu až po talíř s výběrem sýrů na závěr. ale výtečné i 'jen tak' pro vychutnání si vína samotného. 

  495 Kč
Zobrazeno 1 – 6 z 6 položek

Je Vám více než 18 let?

Tento elektronický obchod propaguje alkohol.

Ano Ne