Kategorie

Slevy

Vinařství Vengore, Cascina

Rodinné vinařství Cascina Vengore najdeme na okraji vinařské obce Cisterna d’Asti v produkční oblasti Terre Alfieri DOCG v centrálním Piemontu. Celá produkce vinařství je organická a najdeme v ní vína ze dvou hlavních modrých odrůd regionu Piemont – Barbera a Nebbiolo a z bílé odrůdy Arneis, nazývané též ‚bílé Barolo‘. Vinařství vede enoložka Lucrezia Povero, na práci ve vinařství a přilehlé zemědělské produkci se podílí i její dvě sestry Letizia a Maurizia.

Rodinné vinařství Cascina Vengore najdeme na okraji vinařské obce Cisterna d‘Asti, jedné z dvanácti obcí produkční oblasti Terre Alfieri DOCG. Terre Alfieri je relativně nová produkční oblast nacházející se na pomezí již etablovaných oblastí Langhe a Roero na jedné straně a Monferrato na druhé straně a představuje syntézu vinařských tradic těchto tří oblastí. Vinařství Vengore najdeme na dně stejnojmenného kruhového údolí, které vytváří přírodní amfiteátr. Nedaleko vinařství se nachází rybník napájený z blízkého pramene a na okolních hřebenech se nachází lesy vytvářející přirozenou ochranu údolí – to vše zajišťuje unikátní mikroklima amfiteátru. Svahy amfiteátru s dobrým osvitem jsou osáženy vinicemi, ostatní svahy jsou osázeny ořešáky a olivovníky nebo jsou využity jako pastviny – celkem 26 hektarů zemědělské půdy, z toho vinice zaujímají 16 hektarů. Již v době starého Říma bylo údolí Vengore díky mírnému klimatu a úrodné půdě využíváno pro zemědělskou produkci a pěstování vína. Dnes toto potvrzuje řada archeologických nálezů, které jsou uchovány ve vinařství.


Počátek současného vinařství Cascina Vengore spadá do roku 2012, kdy enoložka Lucrezia Povero a s ní dvě sestry Letizia a Maurizia přišly do tohoto údolí a našly z větší části zanedbané vinice a zpustlá pole přeměněná ve vřesoviště. Aby to nevypadalo trochu jako zázrak – „přišly a našly“ ve skutečnosti znamená, že sestry Povero měly to štěstí, že pochází ze zajištěného prostředí. Jejich rodina vlastní velké vinařství, které operuje spíše na velkoprodukční bázi, to jim dalo možnost zakoupit zanedbané vinařství v unikátní lokalitě a s velkým potenciálem a dát jej do vínku třem mladým dámám, které chtěly dělat víno jinak, v souladu s přírodou a místními tradicemi. Jejich první kroky vedly k ozdravení ekosystému – obnově pramene a koloběhu vody a odstranění nepůvodních náletů. Následovala postupná obnova vinic, která nikdy nekončí. A dále výsadba stromů: jednak produkčních sadů – celkem bylo vysázeno 0,5 hektaru lískových ořešáků dvou tradičních odrůd Gentile a Tonda, a v roce 2020 byly rozšířeny lesní porosty – bylo vysázeno  celkem 300 dubů, habrů a lip. Kromě zvýšení kapacity ‚zelených plic‘ údolí časem přinesou i druhý přínos – jejich kořeny budou postupně přeměňovat složení půdy a stimulovat reprodukci černých lanýžů, s nadějí jsou očekávány i proslulé bílé lanyže z Alby.  


V roce 2016 sestry Povero zahájily přechod vinic a zemědělského hospodářství k organické produkci a již několik let je celá produkce plně organicky certifikovaná. Kromě samozřejmých aspektů jako nepoužívání herbicidů a syntetických hnojiv, se snaží pracovat ve vinicích manuálně a minimalizovat používání těžkých traktorů, které udusávají půdu. Ve vinicích pěstují trávy a luštěniny, tyto rostliny napomáhají procesu obohacování půdy kyslíkem a dusíkem. Zelený porost obecně napomáhá lepšímu zadržení a absorbci vody při deštích, udržuje půdu chladnější při extrémní horku a po zapracování zelené hmoty do půdy částečně nahrazuje hnojení. Po vinicích se také volně prochází osli a ovce, kteří zkypřují půdu, spásají část zelené vegetace a naopak sami přispívají k hnojení vinic.   


Z produkce vinařství Cascina Vengore jsme pro Vás přivezli všech pět vín vinařství: jedno bílé z odrůdy Arneis: Sanrome, Terre Alfieri DOCG Arneis (na jaře při vybírání nových vinařství jsme ochutnávali víno Sanrome ročníku 2021 a toto jsme také zkusili poslat do soutěže Prague Wine Trophy – víno bylo porotou oceněno 96 body a získalo titul Šampion kategorie – Nejlepší bílé jednoodrůdové víno!, ještě máme několik posledních láhví tohoto ročníku; ‚bohužel‘ teď už jsme dovezli víno ročníku 2022, věříme ale, že i ročník 2022 Vám bude chutnat stejně dobře) a čtyři červená vína, vždy po dvou z odrůdy Barbera a Nebbiolo: Campolungo, Barbera d’Asti DOCG a Mompirone, Barbera d’Asti DOCG Superiore a Belgardo, Terre Alfieri DOCG Nebbiolo a Mignane, Terre Alfieri DOCG Nebbiolo (zrálo v amfoře). Věřím, že rozšíření nabídky o tato organická vína z u nás zatím málo známé produkční bude pro Vás zajímavým zpestřením a dalším ‚rozšířením obzorů‘ v poznávání vinařské Itálie :-)   

Zobrazit
Zobrazeno 1 – 7 z 7 položek
 • 435 Kč

  Belgardo je elegantní a harmonické víno pocházející z vinice na svahu přírodního amfiteátru. Víno je výtečné pro párování s pokrmy s lanýži, ale v našem prostředí doporučujeme k těstovinám s masem, rizotu s houbami a téměř všem úpravám červeného masa, případně k výběru vyzrálých sýrů na závěr. Vhodné též k několikaleté archivaci.

  435 Kč
 • 435 Kč

  Belgardo je elegantní a harmonické víno pocházející z vinice na svahu přírodního amfiteátru. Víno je výtečné pro párování s pokrmy s lanýži, ale v našem prostředí doporučujeme k těstovinám s masem, rizotu s houbami a téměř všem úpravám červeného masa, případně k výběru vyzrálých sýrů na závěr. Vhodné též k několikaleté archivaci.

  435 Kč
 • 312 Kč  335 Kč  -7%

  Campolungo je elegantní víno pocházející z vinice na svahu přírodního amfiteátru. Víno je vhodné pro párování s téměř jakýmkoliv jídlem - od těstovin přes tepelně upravenou zeleninu až k pokrmům z červeného masa nebo výběru sýrů na závěr. Vhodné též k několikaleté archivaci.

  312 Kč  335 Kč  -7%
  Sleva!
 • 626 Kč  695 Kč  -10%

  Mignane je víno pocházející z vinice na svahu přírodního amfiteátru. (Prozatím) mladé víno, které potěší především milovníky vín s výraznými tříslovinami, které se časem zakulatí. Výtečné pro párování s téměř všemi úpravami červeného masa a zvěřiny, těstovinami s masem, pokrmy z hub, případně k výběru vyzrálých sýrů. Vhodné též k několikaleté archivaci.

  626 Kč  695 Kč  -10%
  Sleva!
 • 435 Kč

  Mompirone je elegantní víno pocházející z vinice na svahu přírodního amfiteátru. Víno je vhodné pro párování s téměř jakýmkoliv jídlem - od rizota nebo těstovin přes pokrmy z bílého masa až po úpravy červeného masa a zvěřiny nebo výběru vyzrálých sýrů na závěr. Vhodné též k několikaleté archivaci.

  435 Kč
 • 365 Kč

  Sanrome je příjemné čerstvé víno pocházející z vinice na svahu přírodního amfiteátru. Víno je vhodné pro párování se zeleninovými saláty, pokrmy z ryb a mořských plodů nebo těstovinami.

  365 Kč
 • 365 Kč

  Sanrome je příjemné čerstvé víno pocházející z vinice na svahu přírodního amfiteátru. Víno je vhodné pro párování se zeleninovými saláty, pokrmy z ryb a mořských plodů nebo těstovinami.

  365 Kč
Zobrazeno 1 – 7 z 7 položek

Je Vám více než 18 let?

Tento elektronický obchod propaguje alkohol.

Ano Ne