Typ vína

Prohlédnuté produkty

Slevy

Mompirone 2021, Barbera d'Asti DOCG Superiore

V402

Nový produkt

Mompirone je elegantní víno pocházející z vinice na svahu přírodního amfiteátru. Víno je vhodné pro párování s téměř jakýmkoliv jídlem - od rizota nebo těstovin přes pokrmy z bílého masa až po úpravy červeného masa a zvěřiny nebo výběru vyzrálých sýrů na závěr. Vhodné též k několikaleté archivaci.

Více informací

435 Kč s DPH

Množstevní slevy

PočetCenaUšetříte
6 425 Kč Až do 60 Kč

Parametry

Země původuItálie
RegionPiemont
Barvarubínově červená
Vůněintenzivní směs vůní s převládajícím aroma zralého ovoce - černého rybízu a ostružin, vanilky a kořenitých tónů
Chuťvíno má plné tělo, na patře cítíme intenzivní chuť zralého ovoce v kombinaci s kořenitými tóny ušlechtilého dřeva, víno má dlouhé trvání
BioAno, bez síření a vhodné pro vegany
Obsah cukruSuché
OdrůdaBarbera
Ročník2021
Alkohol14.5%
Archivace10 - 12 roků
Ocenění Prague Wine Trophy 2023: Velká zlatá medaile a titul "Prague Premium Gold"
PříležitostVychutnání vína 'jen tak'
JídloMompirone je univerzální víno k širokému spektru pokrmů - od těstovin přes rizoto, grilovanou zeleninou, pokrmy z bílého i červeného masa (ne těžké omáčky) a také zvěřinu až po talíř vyzrálých sýrů na závěr

Více informací

Vinice

Vinice o rozloze 1,9 hektaru na svahu přírodního amfiteátru v katastru obce Cisterna d'Asti, svah s východní a jihovýchodní orientací, půda převážně písčito-vápenitá, stáří keřů asi 25 roků doplněných novou výsadbou o stáří 7 až 10 roků, hustota nové výsadby 4280 hlav na hektar, réva je vedena systémem Guyot.

Výroba

V polovině července probíhá zelená sklizeň, ruční sběr s výběrem nejlepších hroznů pro další zpracování proběhl v prvních 10 dnech října. Fermentace proběhla v nerezovém tanku při kontrolované teplotě 26C po dobu 10 dnů, celou dobu na slupkách. V nerezovém tanku proběhla také jablečno-mléčná fermentace a následuje zrání v 2,5 hl sudech ze slavonského dubu po dobu 12 měsíců, dále láhvování a ležení na lahvi po dobu alespoň 6 měsíců, než bylo víno připraveno na cestu k zákazníkovi.

Zajímavost

Barbera je nejrozšířenější odrůda oblasti Piemont, touto odrůdou je osázeno více než 50% plochy vinic v Piemontu. Odrůda původně dávající vína nižší kvality pro každodenní pití, prodávané často bez lahvování, se v posledních dvou-třech desetiletích vypracovala na čelnou pozici mezi víny Piemontu. Mompirone je elegantní víno vhodné k téměř jakémukoliv jídlu, od drůbeže přes těstoviny a tepelně upravenou zeleninu až k pokrmům z červeného masa (raději ne k těžkým omáčkám a zvěřině) nebo výběru sýrů na závěr. 

Víno Mompirone je, stejně jako všechna ostatní vína z vinařství Cascina Vengore, produktem organického pěstování. Ve vinicích pěstují trávy a luštěniny, tyto rostliny napomáhají procesu obohacování půdy kyslíkem a dusíkem. Zelený porost obecně napomáhá lepšímu zadržení a absorpci vody při deštích, udržuje půdu chladnější při extrémní horku a po zapracování zelené hmoty do půdy částečně nahrazuje hnojení. Po vinicích se také volně prochází osli a ovce, kteří zkypřují půdu, spásají část zelené vegetace a naopak sami přispívají k hnojení vinic.   

Jméno Mompirone je odvozeno od stejnojmenné viniční trati, ze které pochází hrozny pro výrobu tohoto vína. Tato trať patří k těm viničním tratím přírodního amfiteátru, které byly využívány k pěstování vinné révy už v antické době. 

Produkce

Asi 15,000 lahví ročně.

Další ocenění

I Migliori Vini Italiani (Luca Marroni): 96 bodů

Guida Bio: 4 (z 5) Vinné listy

Vini Buoni - 4 (z 5) Zlaté hvězdy

The WineHunter 2023 - Zlatá medaile

Andreas Larsson - 90 bodů

Decanter 2023 - 91 bodů

Předchozí ročníky získaly tato ocenění:

Mompirone 2020

I Migliori Vini Italiani (Luca Marroni): 96 bodů (3. nejlepší víno roku)

Mundus Wini 2022: Zlatá medaile

WineEnthusiast: 91 bodů

Mompirone 2019

Falstaff: 91 bodů

Decanter: 90 bodů

Vinitaly 2023: 93 bodů a zařazení mezi nejlepší vína Itálie tohoto roku, tzv. "5Star Wines"

Selection Pramier 2022: 4 Zlaté hvězdy 

Asia Wine Trophy: Zlatá medaile

Mompirone 2017

Mundus Wini 2020: Zlatá medaile a titul "Best in Show"

Vinařství Cascina Vengore bylo oceněno jako '5-hvězdičkové vinařství' („vynikající vinařství s nejvyšším standardem kvality vín“) za výsledky dosažené v soutěži Prague Wine Trophy pro rok 2023.

Je Vám více než 18 let?

Tento elektronický obchod propaguje alkohol.

Ano Ne