Typ vína

Prohlédnuté produkty

Slevy

Tazzelenghe Beltrame 2016, IGT delle Trevenezie

B902

Nový produkt

Tazzelenghe, plné víno z 'cru' vinice, které si užijete s pečeným nebo grilovaným masem, zvěřině nebo k výběru vyzrálých sýrů. Vhodné též pro posezení s vínem 'jen tak'. Víno má dobrý potenciál pro další archivaci. 

Poslední láhve.

Více informací

455 Kč s DPH

Parametry

Země původuItálie
RegionFriuli Venezia Giulia
Biovíno bylo pěstováno a vyrobeno podle zásad šetrného přístupu k přírodě ale bez oficiální certifikace
Obsah cukruSuché
OdrůdaTazzelenghe
Ročník2016
Alkohol13.0%
Archivace10 - 12 roků
OceněníPrague Wine Trophy 2022: Zlatá medaile a titul "Prague Gold"
PříležitostSpolečník pro 'velkou příležitost'

Více informací

Vinice

Hrozny pochází z 'cru' vinice Augusta v katastru obce Privano. Převážně rovinatý terén s malou nadmořskou výškou, asi 10-15 m.n.m., stáří keřů okolo 25 roků, hustota keřů 4,000 hlav na hektar. Půda je převážně písčitá a jílovitá s vysokým obsahem minerálních solí, to spolu s výrazným vlivem blízkého moře (vzdáleného asi 15 kilometrů), vytváří výborný terroir pro pěstování vinné révy.

Výroba

Zelená sklizeň s redukcí hroznů proběhla v polovině července, ruční sběr s výběrem hroznů pro další zpracování proběhl v prvním týdnu října. Po druhém výběru hroznů a jejich odstopkování a podrcení je mošt se slupkami stočen do nerezového tank kde proběhla fermentace při kontrolované teplotě 25C po dobu 16 dnů. Následovalo zrání v dubových sudech - mixu barrique a tonneaux soudků, nových i použitých, po dobu asi 42 měsíců, lahvování a ležení na láhvi dalších nejméně 12 měsíců, než bylo víno připraveno na cestu k zákazníkovi.

Zajímavost

Odrůda Refosco je ve skutečnosti skupina příbuzných odrůd (někdy se setkáváme se souhrnným označením v množném čísle "Refoschi"), jejich společný původ sahá až do antických dob. Původní oblast výskytu této odrůdy byla na rozhraní Itálie a ex-Jugoslávie - na dnešních mapách region Friuli v Itálii, západní část Slovinska a Istrijský poloostrov v Chorvatsku. Současné výzkumy DNA stanovují šest odrůd Refosco: Refosco dal Peduncolo Rosso (Refosco s červenými stopkami) je jednoznačně nejrozšířenější, dále následuje Terrano (v Slovinsku: Refosco d'Istria, v Chorvatsku: Teran) a s dalšími variantami se setkáme už jen v Itálii: Refosco Nostrano, Reforsco Gentile - téměř vymizelé, Refosco del Botton známé též pod jménem Tazzelenghe a Refosco di Guarnieri (v regionu Veneto známá pod názvem Trevisana Nera).

Odrůdy ze skupiny Refosco obecně mají hrozny s tmavými slupkami a dávají vína s tmavou intenzivní barvou, výraznou kyselinkou a intenzivním ovocným aroma. To vše platí i pro vína z odrůdy Tazzelenghe (v překladu "řezač jazyků"), která navíc mívají i výrazní třísloviny a kořenité tóny. Takové je i naše víno. Víno Tazzelenghe je vhodné především k pečenému nebo grilovanému masu, zvěřině nebo k výběru vyzrálých sýrů.  

Vína z odrůdy Tazzelenghe mají dobrý potenciál pro dlouhou archivaci.

Produkce

Asi 4,000 lahví ročně.

Je Vám více než 18 let?

Tento elektronický obchod propaguje alkohol.

Ano Ne