Typ vína

Prohlédnuté produkty

Slevy

Friulano 2020, Friuli DOC

B921

Nový produkt

Friulano se nám představuje ovocnou chutí a vůní s tóny minerality a jemnou hořčinkou v závěru. Příjemné víno, které si užijete s grilovanou rybou, bílým masem nebo výběrem čerstvých sýrů.

Více informací

293 Kč s DPH

-15%

 345 Kč s DPH 

Množstevní slevy

PočetCenaUšetříte
6 276 Kč Až do 414 Kč

Parametry

Země původuItálie
RegionFriuli Venezia Giulia
Barvasvětlá slámová se zelenavými odlesky
Vůnějemná kombinace vůně citrusů a květinových tónů, cítíme i jemnou vůni pražených mandlí
Chuťvíno má polo-plné tělo, na patře cítíme ovocné chutě - citrusy v kombinaci se zralou broskví, lehké minerální tóny a v závěru i příjemnou chuť mandlí
Biovíno bylo pěstováno a vyrobeno podle zásad šetrného přístupu k přírodě ale bez oficiální certifikace
Obsah cukruSuché
OdrůdaFriulano
Ročník2020
Alkohol13.0%
Archivace2 - 4 roky
Ocenění Prague Wine Trophy 2023: Zlatá medaile a titul "Prague Gold"
PříležitostGastronomie
Jídlovýtečné ke grilované rybě, pokrmům z bílého masa nebo výběru čerstvých sýrů

Více informací

Vinice

Hrozny pochází z několika vinic v katastru obce Privano. Převážně rovinatý terén s malou nadmořskou výškou, asi 10-15 m.n.m., stáří keřů převážně 15-20 roků, hustota keřů 4,000 hlav na hektar. Půda je převážně písčitá a jílovitá s vysokým obsahem minerálních solí, to spolu s výrazným vlivem blízkého moře (vzdáleného asi 15 kilometrů), vytváří výborný terroir pro pěstování vinné révy.

Výroba

Zelená sklizeň s redukcí hroznů probíhá na konci června, ruční sběr s výběrem hroznů pro další zpracování proběhl v druhém týdnu září. Po šetrném lisování zůstal mošt ležet přes noc, aby došlo ke gravitačnímu vyčištění. Fermentace proběhla v nerezovém tanku při kontrolované teplotě 18-20C po dobu 15 dnů. Následovalo zrání v nerezovém tanku po dobu asi 12 měsíců, lahvování a ležení na láhvi asi 4 měsíce, než bylo víno připraveno na cestu k zákazníkovi.

Zajímavost

Převážná část výsadby odrůdy Friulano, někdy se setkáme i s (nyní zakázaným) názvem Tocai Friulano, se nachází na severovýchodě Itálie v regionu Friuli-Giulia Venezia (asi 55% výsadby), dále následují regiony Veneto (asi 35%) a Lombardie (asi 10%), v dalších regionech se prakticky nevyskytuje. Itálie představuje asi 94% celosvětové výsadby, s odrůdou Friulano se můžeme setkat v Slovinsku (asi 3% výsadby), které s regionem Friuli sousedí, a pak už jen minimální množství v dalších zemích. 

Odrůda Friuliano dává zpravidla vína bez výrazné kyselinky, ve vůni i chuti dominuje ovoce, zpravidla citrusy, doplňují je také květinové tóny, mineralita a hořčinka v závěru. Takové je i naše víno. Víno Friulano je vhodné k pokrmům z  ryb a mořských plodů nebo úpravám bílého masa, případně čestvým sýrům. 

Produkce

Asi 7,000 lahví ročně.

Je Vám více než 18 let?

Tento elektronický obchod propaguje alkohol.

Ano Ne