Typ vína

Prohlédnuté produkty

Slevy

Friulano 2020, Friuli Colli Orientali DOC

S521

Nový produkt

Friulano je příjemné víno s plným tělem, které si užijete se pečenými předkrmy, omeletou, uzeninami nebo pokrmy z hub.

Více informací

395 Kč s DPH

Parametry

Země původuItálie
RegionFriuli Venezia Giulia
Barvavýrazně slámově žlutá
Vůněpříjemná čerstvá kombinace květinových a ovocných vůní (zralá jablka)
Chuťpříjemné víno s plným tělem, na patře cítíme v rovnováze kyselinku, chutě zeleného ovoce (jablka, hrušky) a jemné třísloviny, a v závěru také hořkou chuť mandlí
BioAno
Obsah cukruSuché
OdrůdaFriulano
Ročník2020
Alkohol13.0%
Archivace2 - 4 roky
Ocenění Prague Wine Trophy 2023: Zlatá medaile a titul "Prague Gold"
PříležitostGastronomie
Jídlovhodné k pečeným předkrmům, salámům a uzeninám, pokrmům z hub nebo výběru čerstvých sýrů

Více informací

Vinice

Hrozny pochází z vinice v katastru obce Prepotto. Vrcholek kopce a mírně svahovitý terén s malou nadmořskou výškou, do 50 m.n.m., stáří keřů okolo 15 roků, hustota keřů 4,000 hlav na hektar. Půda je převážně písčitá a jílovitá s vysokým obsahem minerálních solí, to spolu s vlivem nedalekého moře (vzdáleného asi 25 kilometrů), vytváří výborný terroir pro pěstování vinné révy.

Výroba

Zelená sklizeň s redukcí hroznů proběhla na přelomu června a července, ruční sběr s výběrem hroznů pro další zpracování proběhl podle dozrávání hroznů v několika vlnách v průběhu září. Po šetrném lisování zůstal mošt ležet přes noc, aby došlo ke gravitačnímu vyčištění, z toho několik hodin na slupkách. Fermentace proběhla v betonovém tanku tanku při kontrolované teplotě 18-20C po dobu 12 dnů, a to paralelně dvěma způsoby: asi dvě třetiny hroznů byly zpracovány 'běžným' způsobem a jedna třetina hroznů byla macerována v podstatě do momentu, než se vytvoří komplet matolinový klobouk. Následovalo scelení a zrání opět v betonovém tanku po dobu asi 10 měsíců - celou dobu na jemných kalech, lahvování a ležení na láhvi asi 4 měsíce, než bylo víno připraveno na cestu k zákazníkovi.

Zajímavost

Převážná část výsadby odrůdy Friulano, někdy se setkáme i s (nyní zakázaným) názvem Tocai Friulano, se nachází na severovýchodě Itálie v regionu Friuli-Giulia Venezia (asi 55% výsadby), dále následují regiony Veneto (asi 35%) a Lombardie (asi 10%), v dalších regionech se prakticky nevyskytuje. Itálie představuje asi 94% celosvětové výsadby, s odrůdou Friulano se můžeme setkat v Slovinsku (asi 3% výsadby), které s regionem Friuli sousedí, a pak už jen minimální množství v dalších zemích. 

Odrůda Friuliano dává zpravidla vína bez výrazné kyselinky, ve vůni i chuti dominuje ovoce, zpravidla citrusy, doplňují je také květinové tóny, mineralita a hořčinka v závěru. Takové je i naše víno. Víno Friulano je vhodné k pokrmům s houbami, salámům nebo omeletám, případně čerstvým sýrům.

Vína řady "Classic" jsou stavěna tak, aby zvýraznila typickou chuť a osobnost každé odrůdy. Toto vyjádření vinařství podpořilo také použitím originálních etiket, které vytvořil místní umělec, kamarád Riccarda a Faten. Zde, všestrannost a elegance vín z odrůdy Friulano je zosobněna postavou Alberta Einsteina, jenž s elegancí a bravurou dokáže vyřešit každý problém.

Produkce

Asi 6,000 lahví ročně.

Je Vám více než 18 let?

Tento elektronický obchod propaguje alkohol.

Ano Ne