Typ vína

Prohlédnuté produkty

Slevy

Derthona 2019, Colli Tortonesi DOC Timorasso

L221

Nový produkt

Derthona je kvalitní víno, na kterém můžete pochutnat teď stejně tak jako nechat jej ležet ještě dalších 5 roků, kdy se bude stále zlepšovat. Výtečné víno k jídlu, především k rybám, těstovinám, bílému i červenému masu nebo k čerstvým sýrům.

Více informací

405 Kč s DPH

-7%

 435 Kč s DPH 

Množstevní slevy

PočetCenaUšetříte
3 392 Kč Až do 131 Kč
6 383 Kč Až do 313 Kč

Parametry

Země původuItálie
RegionPiemont
Barvajasná zlato-žlutá barva
Vůněv prvních letech po lahvování je vůně výrazně ovocná v kombinaci s květovými vůněmi (nektarinky, květy akácie), po několika letech se začne projevovat ve vůni mineralita a medové tóny
Chuťplné víno s pěknou strukturou, harmonické a vyrovnané, na patře je cítíme 'teplost' díky relativně vyššímu alkoholu, který ale nevystupuje a také ovocné tóny a s postupem času i mineralitu ve víně
Obsah cukruSuché
OdrůdaTimorasso
Ročník2019
Alkohol14.0%
Archivace5 - 8 roků
Ocenění Prague Wine Trophy 2021: Regionální šampión a Velká zlatá medaile, "Prague Regional Champion" a "Prague Premium Gold"
PříležitostVychutnání vína 'jen tak'

Více informací

Vinice

svah orientovaný jihozápadně, půda je převážně jílovitá

Výroba

V červenci probíhá zelená sklizeň, ruční sběr s výběrem nejlepších hroznů pro další zpracování probíhá v polovině září. Po rozmělnění hroznů je mošt zchlazen na 2C a ponechán po 2 dny ve styku se slupkami. Následuje lisování a oddělení od slupek a vlastní fermentace při řízené teplotě 19C, která trvá 30 dnů - poměrně dlouho na bílá vína. Zrání probíhá také v nerezových tancích, stále při teplotě 19C, po dobu 9 měsíců, celou dobu na kvasničních kalech. V červenci proběhne v filtrování vína a víno ještě jeden měsíc zůstane v tanku a v srpnu proběhne lahvování. Víno leží na lahvi po dobu 6 měsíců, než je víno připraveno na cestu k zákazníkovi.

Zajímavost

Odrůda Timorasso je (společně s červenou odrůdou Croatina) typickou odrůdou podoblasti Colli Tortonesi ('tortonské kopce'), kde tyto dvě odrůdy nacházejí optimální podmínky k růstu. Na druhou stranu, mimo tuto podoblast se s nimi prakticky nesetkáme. Vína z odrůdy Timoorasso můžeme pít mladá, ale zpravidla mají předpoklady pro několikaleté skladování. Tak je tomu i u tohoto vína, které můžete několik roků archivovat. V gastronomii můžeme víno Derthona párovat s širokým spektrem pokrmů - rybám, obzvláště k tuňákovi, plněným paprikám, těstovinám, doporučujeme k ravioli s masem, k červenému masu (v méně kořeněných úpravách), u sýrů doporučujeme párovat s čerstvými sýry, obzvláště z kozího mléka. 

Elisa Semino, majitelka vinařství La Colombera, je označována titulem 'Queen of Timorasso' - královna Timorasso. Nějaký důvod pro tento titul musí být... Zkuste toto víno Timorasso z její produkce :-) 

Produkce

Asi 10,000 lahví ročně.

Další ocenění

Pod korkem: hodnoceno srpen 2021

Předchozí ročníky získaly ocenění na Prague Wine Trophy:

PWT 2017, Prague Gold pro Derthona 2014.

Vínařství La Colombera bylo oceněno jako '5-hvězdičkové vinařství' („vynikající vinařství s nejvyšším standardem kvality vín“) za výsledky dosažené v soutěži Prague Wine Trophy pro rok 2021.

Je Vám více než 18 let?

Tento elektronický obchod propaguje alkohol.

Ano Ne