Kategorie

Slevy

Nové vinařství v naší nabídce: Cascina Vengore a jejich vína z produkční oblasti Terre Alfieri DOCG

 (0)    0

Nové vinařství v naší nabídce: Cascina Vengore a jejich vína z produkční oblasti Terre Alfieri DOCG
24. 8. 2023   

Vážení přátelé pěkných vín,

Léto se chýlí ke konci a většina z nás už se navrací do běžného rytmu. To platí i o našich (ne)vinných aktivitách :-) Rád bych Vám představil nové vinařství v naší nabídce: rozšiřujeme naši nabídku o vinařství Cascina Vengore z mého milovaného regionu Piemonte a jejich vína z odrůd typických pro tento region.

Rodinné vinařství Cascina Vengore najdeme na okraji vinařské obce Cisterna d‘Asti, jedné z dvanácti obcí produkční oblasti Terre Alfieri DOCG. Terre Alfieri je relativně nová produkční oblast nacházející se na pomezí již etablovaných oblastí Langhe a Roero na jedné straně a Monferrato na druhé straně a představuje syntézu vinařských tradic těchto tří oblastí. Vinařství Vengore najdeme na dně stejnojmenného kruhového údolí, které vytváří přírodní amfiteátr. Nedaleko vinařství se nachází rybník napájený z blízkého pramene a na okolních hřebenech se nachází lesy vytvářející přirozenou ochranu údolí – to vše zajišťuje unikátní mikroklima amfiteátru. Svahy amfiteátru s dobrým osvitem jsou osáženy vinicemi, ostatní svahy jsou osázeny ořešáky a olivovníky nebo jsou využity jako pastviny – celkem 26 hektarů zemědělské půdy, z toho vinice zaujímají 16 hektarů. Již v době starého Říma bylo údolí Vengore díky mírnému klimatu a úrodné půdě využíváno pro zemědělskou produkci a pěstování vína. Dnes toto potvrzuje řada archeologických nálezů, které jsou uchovány ve vinařství.

Počátek současného vinařství Cascina Vengore spadá do roku 2012, kdy enoložka Lucrezia Povero a s ní dvě sestry Letizia a Maurizia přišly do tohoto údolí a našly z větší části zanedbané vinice a zpustlá pole přeměněná ve vřesoviště. Aby to nevypadalo trochu jako zázrak – „přišly a našly“ ve skutečnosti znamená, že sestry Povero měly to štěstí, že pochází ze zajištěného prostředí. Jejich rodina vlastní velké vinařství, které operuje spíše na velkoprodukční bázi, to jim dalo možnost zakoupit zanedbané vinařství v unikátní lokalitě a s velkým potenciálem a dát jej do vínku třem mladým dámám, které chtěly dělat víno jinak, v souladu s přírodou a místními tradicemi. Jejich první kroky vedly k ozdravení ekosystému – obnově pramene a koloběhu vody a odstranění nepůvodních náletů. Následovala postupná obnova vinic, která nikdy nekončí. A dále výsadba stromů: jednak produkčních sadů – celkem bylo vysázeno 0,5 hektaru lískových ořešáků dvou tradičních odrůd Gentile a Tonda, a v roce 2020 byly rozšířeny lesní porosty – bylo vysázeno  celkem 300 dubů, habrů a lip. Kromě zvýšení kapacity ‚zelených plic‘ údolí časem přinesou i druhý přínos – jejich kořeny budou postupně přeměňovat složení půdy a stimulovat reprodukci černých lanýžů, s nadějí jsou očekávány i proslulé bílé lanýže z Alby.  

V roce 2016 sestry Povero zahájily přechod vinic a zemědělského hospodářství k organické produkci a již několik let je celá produkce plně organicky certifikovaná. Kromě samozřejmých aspektů jako nepoužívání herbicidů a syntetických hnojiv, se snaží pracovat ve vinicích manuálně a minimalizovat používání těžkých traktorů, které udusávají půdu. Ve vinicích pěstují trávy a luštěniny, tyto rostliny napomáhají procesu obohacování půdy kyslíkem a dusíkem. Zelený porost obecně napomáhá lepšímu zadržení a absorpci vody při deštích, udržuje půdu chladnější při extrémní horku a po zapracování zelené hmoty do půdy částečně nahrazuje hnojení. Po vinicích se také volně prochází osli a ovce, kteří zkypřují půdu, spásají část zelené vegetace a naopak sami přispívají k hnojení vinic.   

Z produkce vinařství Cascina Vengore jsme pro Vás přivezli všech pět vín vinařství: jedno bílé z odrůdy Arneis: Sanrome, Terre Alfieri DOCG Arneis (na jaře při vybírání nových vinařství jsme ochutnávali víno Sanrome ročníku 2021 a toto jsme také zkusili poslat do soutěže Prague Wine Trophy – víno bylo porotou oceněno 96 body a získalo titul Šampion kategorie – Nejlepší bílé jednoodrůdové víno!, ještě máme několik posledních láhví tohoto ročníku; ‚bohužel‘ teď už jsme dovezli víno ročníku 2022, věříme ale, že i ročník 2022 Vám bude chutnat stejně dobře) a čtyři červená vína, vždy po dvou z odrůdy Barbera a Nebbiolo: Campolungo, Barbera d’Asti DOCG a Mompirone, Barbera d’Asti DOCG Superiore a Belgardo, Terre Alfieri DOCG Nebbiolo a Mignane, Terre Alfieri DOCG Nebbiolo (zrálo v amfoře).

Pokud máte zájem si přečíst, co o těchto vínech napsal Honza Čeřovský, přečtěte si článek na Jižním svahu. 

Věřím, že rozšíření nabídky o organická vína z u nás zatím málo známé produkční oblasti Terre Alfieri bude pro Vás zajímavým zpestřením a dalším ‚rozšířením obzorů‘ v poznávání vinařské Itálie :-)

 

Přeji Vám mnoho krásných chvil s dobrými lidmi a pěknými víny. A pokud to budou vína z naší nabídky, bude mi ctí.

  

Se srdečným pozdravem,

 

Jan Šamla
Víno pro Vás
Nejlepší dovozce roku 2022

 (0)    0

Je Vám více než 18 let?

Tento elektronický obchod propaguje alkohol.

Ano Ne