Kategorie

Slevy

Nové vinařství v naší nabídce: Anna Maria Giacomelli - vína (nejen) z tradičních odrůd regionu Chianti

 (0)    0

Nové vinařství v naší nabídce: Anna Maria Giacomelli - vína (nejen) z tradičních odrůd regionu Chianti
16. 2. 2023   

Vážení přátelé pěkných vín,

I novém roce pokračujeme v hledání a vybírání pěkných a zajímavých vín pro sebe i pro Vás, naše zákazníky. Rád bych Vám představil nové vinařství v naší nabídce: rozšiřujeme naši nabídku o vinařství Anna Maria Giacomelli z regionu Toskánsko a jejich vína (nejen) z typických odrůd oblasti Chianti.

Rodinné vinařství Anna Maria Giacomelli najdeme na předměstí městě Pistoia (v místě kde stávalo antické město Pistoia a kde se dodnes nachází řada monumentů z antické doby) na severním okraji vinařské oblasti Chianti, jedné z tradičních historických produkčních oblastí regionu Toskánsko. Historie vinařství sahá hluboko do středověku, kdy zde stála zemědělská usedlost patřící šlechtické rodině Vivarelli Colona. Na konci 18. století byla usedlost (tehdy již přestavěnou ze statku na venkovské sídlo šlechty – elegantní villa, která přežila staletí, ale bohužel byla kompletně zničena v půběhu 2. světové války) včetně pozemků zakoupena rodinou Giacomelli. Ve vlastnictví rodiny zůstává až dosud, pouze s aktuální změnou jména majitele – současný majitel vinařství Alberto Beneforti je synem ‚poslední nositelky rodového jména‘ Anna Maria Giacomelli, jejíž jméno vinařství nadále nese. Ve vinařství s Albertem pracuje ještě jeho syn Alessandro a Marco Raffaelli, oba vystudovaní enologové. 

Dnes k vinařství-farmě patří asi 20 hektarů půdy, z toho 6 hektarů zabírají vinice, všechny v produkční oblasti Chianti DOCG. Zbytek zabírají olivové háje a zemědělská půda pro pěstování obilovin, jak je zde tradicí. Ročně vinařství vyrobí do 45 tisíc láhví vína. Na vinicích jsou vysázeny odrůdy Sangiovese a v bílých Trebbiano a Malvasia, doplněné menším množstvím tradičních modrých odrůd Lanaiolo Nero a Colorino, globálních odrůd Merlot a Syrah a bílých odrůd Grechetto a globální Viognier. Vinařství přešlo v roce 2020 na organickou produkci, ale vzhledem k filozofii výroby vín (viz níže) si na organická vína ještě pár let počkáme :-)

V produkci vinařství najdeme tři vína – dvě červená a jedno bílé – a všechna tři jsme pro Vás přivezli. Samozřejmě nemůže chybět víno Chianti: Forramoro, Chianti DOCG, Sangiovese s menším množstvím tradičních odrůd Canaiolo, Ciliegiolo a Colorino. Dále víno Terre di Chiesina, Tuscany IGT Rosso, kupáž založená na Sangiovese doplněná menším množstvím globálních odrůd Merlot a Syrah – záměrně ‚deklasifikováno‘ do kategorie IGT. A konečně bílé víno Matreca, Tuscany IGT Bianco, kupáž Trebbiano, Malvasia, Grechetto a Viognier – opět kvůli použitým odrůdám nutná ‚deklasifikace‘ do kategorie IGT. Co mne u vinařství Giacomelli zaujalo je to, že vinař nechává vína zrát ve sklepě tak dlouho, dokud si není jistý, že vína jsou zcela vyzrálá a v optimální kondici. V dnešní uspěchané době, kdy u většiny vinařů vidíme tlak na to, aby se vína co nejdříve vyexpedovala do skladů obchodníků a tam případně dozrála a hlavně, aby uvolnila místo ve sklepě vínům nových ročníků, je toto unikátní přístup. Cožpak u vín červených – tady jsou ročníky 2013 a 2009 vzácně viděné, ale pochopitelné. Ale u vína bílého – zde je ročník 2014 nevídaný a skoro bych řekl i neuvěřitelný. A přesto si toto víno ponechalo svěžest a svým způsobem čerstvost... :-)

Pokud máte zájem si přečíst, co o těchto vínech napsal Honza Čeřovský, podívejte se na článek na Jižním svahu.    

Věřím, že rozšíření naší nabídky o pozoru-hodná vína z vinařství Anna Maria Giacomelli bude pro Vás zajímavým zpestřením a dalším ‚rozšířením obzorů‘ v poznávání darů vinařské Itálie.

Přeji Vám mnoho krásných chvil s dobrými lidmi a pěknými víny. A pokud to budou vína z naší nabídky, bude mi ctí.

  

Se srdečným pozdravem,

 

Jan Šamla
Víno pro Vás
Nejlepší dovozce roku 2022

 (0)    0

Je Vám více než 18 let?

Tento elektronický obchod propaguje alkohol.

Ano Ne