Typ vína

Prohlédnuté produkty

Slevy

Verginiano 2018, Terre del Volturno IGP Pallagrello Bianco

V221

Nový produkt

Víno Verginiano ze staré místní odrůdy Pallagrello Bianco, která dává výrazná aromatická vína s plným tělem a méně výraznou kyselinkou. Výtečné k rybám, pizze, tepelně upravené zelenině nebo středně vyzrálým sýrům. 

Více informací

345 Kč s DPH

Parametry

Země původuItálie
RegionKampánie
Barvaslámově žlutá
Vůněkombinace ovocných a květinových vůní - cukrový meloun, mandle, máta, luční květy, pepřové tóny,...
Chuťsvěží víno se středně plným tělem, na patře cítíme ovocné tóny, jemnou kyselinku i znatelnou mineralitu; střední až delší dochuť
BioAno
Obsah cukruSuché
OdrůdaPallagrello Bianco
Ročník2018
Alkohol13.5%
Archivace5 - 8 roků
OceněníDalší ocenění - viz popis vína
PříležitostGastronomie
Jídlok zeleninovým polévkám, pokrmům z ryb a mořských plodů, těstovinám, vařené i grilované zelenině, drůbeži a králičímu masu, čerstvým a méně výrazným sýrům

Více informací

Vinice

Hrozny pochází z vinice v obci Lautoni, svah s jihovýchodní-jižní-jihozápadní expozicí v nadmořské výšce asi 300 m.n.m., stáří keřů v rozmezí 10-15 roků; půda je převážně jílovitá sopečného původu hlinitá; vedení révy systémem guyot a garland (tradiční typ vedení v Kampánii).

Výroba

V červenci probíhá zelená sklizeň, ruční sběr s výběrem nejlepších hroznů pro další zpracování probíhá v první polovině září. Po drcení a jemném lisování hroznů následuje fermentace při kontrolované teplotě 18C, následuje zrání po dobu 6 měsíců (vše v nerezovém tanku), celou dobu na kvasničních kalech a lahvování. Po 6 měsících ležení na láhvi je víno připraveno na cestu k zákazníkovi.

Zajímavost

Jméno vína je pojmenováno podle poustevníků z řádu Verginiánů (zasvěceni Panně Marii "Vergine Maria"), kteří žili v poustevně nedaleko sídla vinařství. 

Pallagrello Bianco je bílá odrůda, která se pěstuje pouze na území Kampánie. Historie této odrůdy sahá až do antiky (někteří enologové kladou její původ na území dnešního Řecka) a v minulosti patřila mezi oblíbená vína regionu. Ferdinand IV. Burbonský, král Obojí Sicílie (počátek 19. století) prohlašoval tuto odrůdu (společně se sesterskou odrůdou Pallagrello Nero) za svoji nejoblíbenější a v královských vinicích zaujímala přední místo. Konec odrůdy přišel s epidemií Phyloxery v 2. polovině 19. století - odrůda byla od té doby považována za zaniklou. Naštěstí byla v 90. letech minulého století znovuobjevena a opět byla vysázena v místních vinicích. Ale již ne v takovém rozsahu jako kdysi. Pěstování této odrůdy se prakticky omezuje na okolí města Caserta a počet vinařů, kteří pěstují odrůdu Pallagrello Bianco se dá spočítat na prstech dvou rukou.    

Pallagrello Bianco tvoří hrozny s malými bobulemi (v místním dialektu výraz "pallagrello" znamená "malá kulička") žluté barvy s tlustou pevnou slupkou, které dávají předpoklad pro výrazná aromatická vína s plným tělem a méně výraznou kyselinkou, která mají - zvláště pokud jsou školena ve dřevě - potenciál na dlouhé zrání. 

Produkce

Asi 6,000 láhví

Další ocenění

Předchozí ročník:

Prague Wine Trophy 2018: Stříbrná medaile

Vinibuoni d'Italia 2018: tři hvězdičky; I Vini di Veronelli 2018: tři hvězdičky; Bibenda 2018: tři hrozny

Je Vám více než 18 let?

Tento elektronický obchod propaguje alkohol.

Ano Ne