Typ vína

Prohlédnuté produkty

Slevy

Veltlínské zelené "Ried Kronberg" 2020, Weinviertel DAC Reserve

H124

Nový produkt

Plné víno z odrůdy Veltlínské zelené. Doporučujeme párování s jídlem nebo pro užití si vína 'jen tak' s výběrem čerstvých a středně vyzrálých sýrů. Víno je výtečné již nyní, ale má i potenciál pro několikaleté ležení. 

Více informací

315 Kč s DPH

Parametry

Země původuRakousko
RegionWeinviertel
Barvasvětle zelená
Vůněvýrazná, svěží ovocná vůně (žlutá jablka, kdoule) se znatelnými pepřovými tóny
Chuťplné a harmonické víno, na patře cítíme zralá žlutá jablka, mineralitu a kořenité tóny, vše v rovnováze, v dlouhém závěru i příjemnou kyselinku
Biovíno bylo pěstováno a vyrobeno podle zásad šetrného přístupu k přírodě ale bez oficiální certifikace
Obsah cukruSuché
OdrůdaVeltlínské zelené
Ročník2020
Alkohol13.5%
Archivace5 - 8 roků
OceněníPrague Wine Trophy 2022: Velká zlatá medaile a titul "Prague Premium Gold"
PříležitostGastronomie
Jídlovíno je vhodným společníkem k široké škále pokrmů - od předkrmu přes těstoviny, bílé maso až k méně výrazným úpravám červeného masa, také vhodné k popíjení 'jen tak' s výběrem čerstvých a středně vyzrálých sýrů

Více informací

Vinice

Hrozny pochází z viničních trati Kronberg na svahu hory Manhartsberg v obci Muhlbach, vinice jsou umístěny ve svahu s jižní a jihovýchodní expozicí, půda je převážně sprašová nebo jílovitá. 

Výroba

Začátkem července došlo k ‚zelené sklizni‘ - probírce hroznů, ruční sběr hroznů proběhl v první polovině října. Pro výrobu tohoto vína byly použity jen vybrané hrozny. Spontánní fermentace proběhla v nerezovém tanku, stejně tak i zrání vína po dobu 8 měsíců. Následovalo lahvování a ležení na lahvi alespoň 3 měsíce, než je víno připraveno na cestu k zákazníkovi.

Zajímavost

Veltlínské zelené je velmi stará autochtonní odrůda pocházející patrně z území dnešního Rakouska. Pravděpodobný původ této autochtonní odrůdy je v region Dolní Rakousko, z oblasti vrchoviny Manghartsberg (rozhraní vinařských region Weinviertel a Kamptal), kde patrně vznikla samovolným křížením odrůd Tramín a St. Georgen. 

Tradiční oblastí pěstování odrůdy je Rakousko, kde je nejrozšířenější odrůdou - roku 2009 vysazena na 36 % plochy vinic, tedy na 17.478 hektarech, převážně ve vinařských regionech Weinviertel (v tomto regionu je skutečně dominantní odrůdou), Kamptal, Kremstal, Donauland a Wachau. Odrůdě bylo roku 2003 přiděleno první rakouské označení původu (Weinviertel DAC) následované dvěma dalšími (Traisental DAC a Kremstal DAC). Naše Veltlínské zelené bylo zařazeno mezi vína Weinviertel DAC. 

Produkce

Asi 4,000 lahví ročně

Další ocenění

Předchozí ročníky získaly ocenění na Prague Wine Trophy:

PWT 2020, Velká zlatá medaile (za 93 bodů) pro víno ročníku 2019

PWT 2019, Zlatá medaile (za 87 bodů) pro víno ročníku 2018 

PWT 2018, Regionální šampión a Velká zlatá medaile (za 91 bodů) pro víno ročníku 2017 

Vínařství Gomba Boschetti bylo oceněno jako '5-hvězdičkové vinařství' („vynikající vinařství s nejvyšším standardem kvality vín“) za výsledky dosažené v soutěži Prague Wine Trophy pro rok 2021.

Další ocenění

AWC Vienna 2020: Zlatá medaile pro víno ročníku 2019

Je Vám více než 18 let?

Tento elektronický obchod propaguje alkohol.

Ano Ne