Typ vína

Prohlédnuté produkty

Puncin 2020, Dogliani DOCG Superiore

O102

Nový produkt

Víno Puncin je představitel 'šlechtické' denominace pro vína Dolcetto - Dogliani DOCG. Puncin je elegantní víno s výrazným ovocným charakterem s nižším obsahem kyselinek a tříslovin, které může doprovázet všechny chody, od předkrmu až po talíř s výběrem sýrů na závěr.

Více informací

318 Kč s DPH

-5%

 335 Kč s DPH 

Parametry

Země původuItálie
RegionPiemont
Barvaintenzivní rubínová s fialovými záblesky
Vůněbohatá směs květinových ovocná vůně, převládají zralé třešně, ostružiny
Chuťelegantní víno s plným tělem, na patře cítíme bohatou směs ovocných chutí - zralé třešně a lesní ovoce, v dochuti cítíme 'hořkost' mandlí, pro odrůdu Dolcetto typickou
BioAno, bez filtrace a síření
Obsah cukruSuché
OdrůdaDolcetto
Ročník2020
Alkohol14.0%
Archivace3 – 5 roků
OceněníPrague Wine Trophy 2022: Zlatá medaile a titul "Prague Gold"
PříležitostGastronomie
Jídlovína Dolcetto jsou univerzální společník pro širokou paletu pokrmů - od úprav bílého masa přes těstoviny, rizoto, tepelně upravenou zeleninu až k po pokrmy z červeného masa - s výjimkou těžkých a výrazně kořeněných úprav

Více informací

Vinice

Hrozny pochází z viniční trati na samém vrcholu kopce s trvalou expozicí slunečním paprskům; stáří keřů je asi 25 roků; na vinici převládá směs naplavenin a jílovitých půd.

Výroba

V červenci probíhá zelená sklizeň, ruční sběr s výběrem hroznů pro další zpracování proběhl v druhé polovině září. Fermentace na slupkách, která je poměrně krátká - zhruba 8 dnů, probíhá v nerezovém tanku s použitím pouze přírodních kvasinek. Následuje zrání v nerezovém tanku po dobu 8 měsíců, lahvování a ležení na lahvi asi 4 měsíce, než je víno připraveno na cestu k zákazníkovi.

Zajímavost

Dolcetto je jedna z typických piemontských odrůd (třetí nejvýznamější modrá odrůda po odrůdách Barbera a Nebbiolo), mimo tento region se v podstatě nepěstuje. Někdy jsou vína Dolcetto přirovnávána svým charakterem k vínům Beaujolais - také se obvykle pijí mladá a nejsou vhodná (až na výjimky – oblast Dogliani nebo Ovada) k dlouhodobé archivaci. A právě v oblasti Dogliani se nachází vinařství Osvaldo Barberis, které se zaměřuje na produkci vín Dolcetto - tvoří asi 80% produkce vinařství. Víno Puncin je elegantní víno s výrazným ovocným charakterem s nižším obsahem kyselinek a tříslovin, které může doprovázet všechny chody, od předkrmu až po talíř s výběrem sýrů na závěr.

Výraz "Puncin" znamená v místním dialektu 'vrchol kopce' kde je vinice nejvíce vystavena slunci a kde vyzrálé hrozny dávají vínu plné tělo ale současně i eleganci.

Produkce

Asi 5000 láhví 

Další ocenění

Předchozí ročníky získaly ocenění na Prague Wine Trophy:

PWT 2021, Prague Gold pro Puncin 2019 

PWT 2017, Prague Gold pro Puncin 2015 

Vínařství Osvaldo Barberis bylo oceněno jako '5-hvězdičkové vinařství' („vynikající vinařství s nejvyšším standardem kvality vín“) za výsledky dosažené v soutěži Prague Wine Trophy pro rok 2021.

Je Vám více než 18 let?

Tento elektronický obchod propaguje alkohol.

Ano Ne